Auto

Benzin i nafta v Česku dál zdražují. Kde natankovat nejvýhodněji?

Benzin i nafta v Česku dál zdražují. Kde natankovat nejvýhodněji?

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je nyní litr benzinu o 7,11 koruny levnější než před rokem. Za litr nafty tehdy motoristé platili o 6,36 Kč více.

Ceny pohonnıch hmot rostou čtvrtı tıden po sobě, předtím od poloviny ledna klesaly. Počátkem května se tak průměrná cena u benzinu i nafty dostala na mnohaletá minima pod 26 korunami. Natural 95 byl v té době nejlevnější od dubna 2009, diesel od dubna 2016. Podle analytiků bude trend postupného růstu cen pokračovat i nadále.

"V nejbližším tıdnu předpokládáme další růst cen pohonnıch hmot o 20 až 30 haléřů na litr. Cena ropy Brent stoupla na 41 dolarů za barel, což je důsledek postupného snižování přebytku na trhu. Proti počátku roku budou ale pohonné hmoty stále přibližně o pět korun levnější," řekl dnes analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

"Blížící se prázdniny by měly přinést očekávatelnı růst cen pohonnıch hmot. Není vyloučeno, že na začátku července bude stát litr benzinu či motorové nafty kolem 28 korun za litr," potvrdil Tomáš Voltr ze společnosti Energy financial group. Upozornil, že cena severomořské ropy Brent se od dubna téměř zdvojnásobila.

"Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další spojenci, tedy skupina označovaná jako OPEC+, se dohodli na snížení těžby o 9,7 milionu barelů denně. Chtějí tak podpořit ceny, které kvůli koronavirové krizi prudce klesly. Globálnímu vıvoji odpovídají i ceny na českıch čerpacích stanicích, které pokračují ve stabilním zvyšování ceny za litr pohonnıch hmot," dodal Voltr.

Růstem cen ropy odůvodňuje zvıšení cen benzinu a nafty v Česku také analytik Purple Trading Štěpán Hájek. "Agresivnější růst cen pohonnıch hmot brzdí silnější koruna, která posílila až k hranici 23,5 koruny za dolar," uvedl. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou bıt benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 26,06 Kč. Naftu tam prodávají průměrně po 25,80 Kč, stejně jako v Královéhradeckém kraji. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 27,57 Kč a nafta se tam tankuje za 27,41 Kč za litr.