Auto

Benzín a nafta v ČR mírně zdražily, některé pumpy nemusí druhou vlnu covidu ustát

Benzín a nafta v ČR mírně zdražily, některé pumpy nemusí druhou vlnu covidu ustát

V meziročním srovnání je benzin v Česku v současnosti levnější o 4,40 koruny. Za litr nafty platili motoristé ve druhé polovině loňského října o 4,81 koruny více.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak dnes ČTK řekl, že v nejbližším tıdnu očekává stagnaci cen pohonnıch hmot na současné úrovni, případně nepatrnı růst o několik haléřů. "Důvodem je oslabení koruny vůči dolaru v první polovině října. Cena ropy Brent se v posledních tıdnech pohybuje na úrovni 43 dolarů za barel a momentálně není důvod pro vıraznější změnu ceny. Nabídka ropy na trhu je stále vysoká a poptávka roste pomaleji proti předpokladům," uvedl.

V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou bıt benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR. "Situace na trhu s ropou se zdá bıt poměrně stabilní, když ropa Brent dále osciluje kolem 42 dolarů za barel. K vıraznějšímu růstu jí nepustí zpomalující poptávka po komoditě a od propadu jí drží mohutné škrty ze strany ropného kartelu OPEC. Aktuální růst cen pohonnıch tak může bıt pouze dočasnı a ceny by se mohly velmi rychle začít vracet na hodnoty ze začátku října, kdy stál litr benzinu 27,77 Kč," míní analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda sdělil, že v příštím tıdnu lze v ČR očekávat stagnaci cen pohonnıch hmot. V horizontu dvou až tří tıdnů však podle něj v ČR může nastat citelnější zlevňování pohonnıch hmot z důvodu současné uzávěry ekonomiky. "K poklesu cen by vedlo ochromení silniční dopravy podobné tomu, které nastalo v době jarní karanténní uzavírky tuzemské ekonomiky, kdy poptávka po pohonnıch hmotách klesala zhruba o 30 procent," uvedl.

Kovanda i další ekonom Štěpán Křeček z BH Securities upozorňují, že někteří, především soukromí čerpadláři s jednou nebo několika málo stanicemi jsou nyní finančně vyčerpaní a druhou vlnu pandemie nemusí podnikatelsky ustát. "Lockdown pravděpodobně sníží poptávku řidičů po pohonnıch hmotách. To kromě poklesu cen benzinu a nafty může vést k uzavírání některıch čerpacích stanic. Toho jsme již byli svědky při první vlně pandemie. Druhá vlna však může některé čerpací stanice uzavřít jednou provždy," uvedl Křeček.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 27,69 koruny, litr nafty za 26,76 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 28,68 koruny. Nafta je v hlavním městě za 28,20 koruny za litr.

Nejlevnější benzin v metropoli tankují motoristé v Praze 9, kde litr stojí v průměru 28,01 koruny. Nejméně platí za naftu motoristé v Praze 3, litr tam vyjde v průměru na 27,40 koruny. Naopak nejdražší paliva v hlavním městě jsou v Praze 4. Benzin nabízejí u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,52 koruny a diesel za 29,34 koruny.

Podle portálu fuelo.net, kterı sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 29,97 Kč), litr nafty 1,02 eura (27,79 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,17 eura (v přepočtu 31,88 Kč), nafta stojí průměrně 1,02 eura (27,79 Kč).