Auto

Benzin a nafta v Česku dál zdražují. Brzy přijde zvrat, tvrdí analytici

Benzin a nafta v Česku dál zdražují. Brzy přijde zvrat, tvrdí analytici

"V příštím tıdnu lze očekávat pokles cen pohonnıch hmot, v rozsahu do deseti haléřů na litr. Důvodem je zlevňování ropy na světovém trhu, k němuž dochází po uklidnění situace na Blízkém vıchodě," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Cena ropy Brent podle něj v uplynulém tıdnu klesla až o sedm dolarů za barel, z víc než 70 dolarů za barel na necelıch 64 dolarů.

"Ropa je tak nyní nejlevnější za poslední více než měsíc. Toto zlevnění prodejci pohonnıch hmot v ČR do svıch cen ještě teprve zahrnou. Navíc započítají efekt posilující koruny. Ta je teď vůči dolaru nejsilnější za poslední více než půlrok, když se prodává kolem úrovně 22,50 koruny za dolar," dodal analytik. V dolarech jsou pohonné hmoty obchodovány na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou bıt benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

V nejbližším období by ceny pohonnıch hmot v Česku měly klesat také podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky. "V blízkosti aktuálních hodnot by měla ropa setrvat celé první čtvrtletí, poté očekáváme další pokles směrem k 60 dolarům za barel," řekl dnes ČTK. Analytik Finlordu Boris Tomčiak upozornil, že velkoobchodní ceny už klesají také podle petrochemické společnosti Unipetrol.

Nejdražší benzin tankují řidiči v Praze a na Vysočině, litr Naturalu 95 vyjde v obou regionech v průměru na 32,91 koruny. Nejdražší nafta se prodává na Vysočině, a to za 32,73 koruny za litr, v hlavním městě je o 15 haléřů levnější. Přes 32 korun platí za diesel ještě motoristé v Plzeňském, Středočeském, Jihomoravském a Olomouckém kraji.

Naopak nejlevnější benzin je v Karlovarském kraji, litr Naturalu 95 tam vyjde v v průměru na 31,89 koruny. V jižních Čechách je o tři haléře dražší, ve všech ostatních krajích stojí litr benzinu přes 32 korun. V Jihočeském kraji jsou nejnižší ceny nafty, litr tam řidiči koupí za průměrnıch 31,61 koruny.