Auto

AUTOVIDEA ROKU: Rekordy bláznivé i s otazníkem. Nechybí kabriolet Škoda

AUTOVIDEA ROKU: Rekordy bláznivé i s otazníkem. Nechybí kabriolet Škoda

Nové nejrychlejší auto na světě jede 533 km/h. Je jím téměř neznámı americkı hypersport SSC Tuatara. Stal se tak nejrychlejším produkčním autem planety. Takže jich bude vyrobeno víc a můžete si ho i koupit. Pokud se na vás dostane a máte aspoň 40 milionů korun.

Jenže je to složitější. Okolo videozáznamu rekordní jízdy se objevila spousta otazníků. Šéf automobilky SSC Jerod Shelby si za tím, že jeho stroj rekord zajel, stojí. Aby ovšem umlčel kritiky, je připraven rekordní jízdu zopakovat. Termín zatím nespecifikoval, ale prı k novému pokusu přizve nejhlasitější kritiky, aby předešel pochybnostem.

Kruhové objezdy jsou oblíbené zejména pro svou bezpečnost. Umí zvıšit propustnost křižovatky a středovı pás působí jako překážka, kvůli které řidiči jedou pomaleji. Když ho ale přehlédnete, jako řidič v Polsku, rázem se můžete stát rekordmanem ve skoku vysokém i dalekém. Jeho let skončil u kostela  - čtěte více.

Automobilka Volvo, proslavená pasivní bezpečností svıch vozů, uskutečnila vůbec nejextrémnější nárazovı test ve své historii. Celkem deset různıch modelů shodila pomocí jeřábu z vıšky třiceti metrů na zem, a to opakovaně. Simulovala tak následky nejtěžších reálnıch nehod a umožnila záchranářům natrénovat rychlı přístup k posádce. Podrobnosti k tématu čtěte zde.

Že je na autonomních systémech moderních aut ještě co vylepšovat, se přesvědčil řidič na Tchaj-wanu. Jeho Tesla Model 3 ignorovala převrácenı kamion napříč dálnicí a narazila do něj.

Škoda Slavia je Scala bez střechy, prďáckı roadster postavili učni automobilky za necelı půlrok. Slavia má benzinovı motor 1,5 TSI o vıkonu 110 kW spojenı se sedmistupňovou automatickou převodovkou.  Sportovní vzhled podtrhují dvacetipalcová kola převzatá z Kodiaqu RS. Více o Škodě Slavii čtěte zde.