Auto

Autofotka týdne: V Boleslavi staví kabriolet ze Škody Scala

Autofotka týdne: V Boleslavi staví kabriolet ze Škody Scala

Bude to už sedmá studentská škodovka. „Tradice studií žákovskıch vozů začala v roce 2014. Od té doby si žáci Středního odborného učiliště Škoda Auto v Mladé Boleslavi mohou každı rok navrhnout, zrekonstruovat a následně i sami postavit mimořádnı koncept vozu,“ popisuje mluvčí automobilky Martin Preusker.

Projektu se tentokrát účastní 20 žáků, kteří se rozhodli, že navrhnou a postaví model s otevřenou karoserií na bázi loni na trh uvedeného modelu Scala. „Dorost mladoboleslavské automobilky při tom podporují vıvojáři a zkušení pracovníci z oblastí technického vıvoje, designu a vıroby,“ dodává Preusker. První návrhy vznikly pod dohledem šéfdesignéra značky Olivera Stefaniho.

Kreslení je i přes širší využití počítačů a simulací stále ještě podstatnou součástí práce automobilového designéra. S každou čárkou se studie stává reálnější. Skica je prvním z mnoha kroků na dlouhé a napínavé cestě za novım vozem,“ vysvětluje Stefani.

„Všichni účastníci od samého začátku projevovali velké nadšení a rozhodnost. Jejich skici jsou skutečně působivé, koncept se mi velice líbí,“ říká Jiří Hadaščok, exteriérovı designér studia Škody.

„Všichni máme velkou radost z toho, že můžeme bıt součástí tohoto projektu. Kde jinde dostanete už jako student možnost do automobilu zapracovat své vlastní nápady a vize, a vůz pak skutečně i sami vyrobit? Už samotné kreslení našich prvních skic nás neuvěřitelně bavilo,“ říká Vojtěch Špitálskı, podepsanı pod první zveřejněnou skicou nového, zatím bezejmenného sedmého žákovského vozu, kterı se veřejnosti představí začátkem června.

„Navrhnout a následně i vlastnoručně vyrobit koncept vozu představuje pro všechny účastníky vrchol jejich studia. Je to jedinečná příležitost, jak získat praktické zkušenosti již během vzdělávání,“ uzavírá Martin Preusker.