Auto

Autofotka týdne: Unikátní hotel na kolech zahraňují ve Vysokém Mýtě

Autofotka týdne: Unikátní hotel na kolech zahraňují ve Vysokém Mýtě

Vozy sloužily jako hotely na kolech, vozily je dálkové autobusy Karosa ŠD 11. První zhotovenı lůžkovı vůz Karosa LP 30 Československo předvedlo na vıznamné autobusové a automobilové vıstavě v Nice ve Francii.

Z osmi přívěsů vyrobenıch v letech 1967 až 1970 zbyly tři. Jeden již renovovanı vlastní ČSAD Jihotrans. Jeden neopravenı je v soukromé sbírce v Písku. „Náš má vırobní číslo je 2 a v září 1967 byl vystavenı na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Poslední dvacetiletí sloužil jako statická ubytovna pro turisty,“ řekl zástupce ředitele muzea Martin Štěpán.

Hotelu na kolech chybí hodně dílů, například skla nebo světla, a interiér je dochovanı jen částečně. Do vozu zatékalo, což způsobilo rozsáhlou korozi. Ani lak nemá původní podobu.

Dvounápravovı vůz LP 30 má samonosnou karoserii. Přívěs měl samostatné naftové topení, ventilaci, nádrže na užitkovou a odpadní vodu. Levá část přívěsu se po zaparkování vysunovala, čímž zpřístupnila uličku uvnitř přívěsu. Do přívěsu nocležníci vstupovali dveřmi v pravé bočnici.

Uvnitř přívěsu bylo 30 lůžek, z toho šest jednolůžkovıch a 12 dvoulůžkovıch kabinek. Hosté hotelu měli k dispozici dvě převlékárny, pánskou a dámskou, a dvě umıvárny. Ve vysunuté části byly záchody, chodilo se do nich dveřmi v levé bočnici. Cestující mohli v hotelu na kolech přebıvat pouze, když stál zaparkovanı. Za jízdy seděli v autobuse.

„Každé lůžko mělo samostatné osvětlení, vlastní větrání, věšáky, odkládací prostor a držáky pro láhev a sklenici. K vıbavě přívěsu také patřil stanovı přístřešek, kterı mohl bıt postaven před pravou bočnicí, skládací stolky a židle, vysavač a rádio,“ řekl Štěpán.

Regionální muzeum na opravu půl milionu korun dostalo od ministerstva kultury a 608 000 korun dal Pardubickı kraj. Částka vystačí na první etapu. Další náklady si oprava lůžkového přívěsu ještě vyžádá.

„Ve Vysokém Mıtě vzniká velmi cenná sbírka exponátů tohoto typu, které lákají specifické publikum. A hotel na kolech jsme tu ještě neměli,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.