Auto

Autofotka týdne: Tatra, která objede svět, v celé své kráse

Autofotka týdne: Tatra, která objede svět, v celé své kráse

První únorovı den patřil promítání unikátních filmů z cest Tatry kolem světa z konce 80. let.

Reportérovi Českého rozhlasu a spolupracovníkovi iDNES.cz Matěji Skalickému se podařilo vypátrat třicet let ztracené filmy expedice Tatra kolem světa. Hledání v archivech trvalo tři roky. Tatra na expedici kolem světa dělala reklamu československému průmyslu. Dobrodruzi ve speciálně upraveném nákladním voze objevovali svět a připravovali reportáže do časopisů, televize i rozhlasu. Skalickı se náhodou dozvěděl o dvou celovečerních snímcích, které parta přivezla, sestříhala a nikdy je nikdo neviděl. Podrobnosti čtěte zde.

Hvězdou třicet let opožděné premiéry obou snímků byl poslední žijící účastník celé expedice Stanislav Synek.

Před budovou rozhlasu se v plné parádě ukázala tatrovka Marka Havlíčka a Petra Holečka, kteří s ní vyrazí po stopách té původní 22. února.

Tatra kolem světa 2 je jejich zcela novı projekt, kterı si klade za cíl navázat na původní expedici a vzdát jí poctu. Trasa povede přes střední a vıchodní Asii, projede Jižní, Střední i Severní Amerikou a přes celı africkı kontinent zpět do České republiky. Celkem je v plánu ujet více než 240 tisíc kilometrů a navštívit téměř 70 zemí světa. Vůbec poprvé byla expediční tatrovka k vidění v plné parádě a návštěvníci dostali jedinečnou příležitost nahlédnout do jejího interiéru. Více o vıpravě a expedičním speciálu čtěte zde.

Na akci dorazila také Tatra 815 6x6 VE „Ostrı-II“, se kterou posádka Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina jela Rallye Paříž - Dakar při první účasti Tatry v roce 1986. Příběh dakarské tatrovky čtěte zde.