Auto

Autofotka týdne: Studenti ČVUT chystají formule s autonomním řízením

Autofotka týdne: Studenti ČVUT chystají formule s autonomním řízením

Podle Tomáše Dusíka z tımu CTU CarTech Fakulty strojní se předpokládá využití autonomního řízení v závodech studentskıch formulí od roku 2021. V té době je předpoklad, že by některé z disciplín absolvoval dálkově ovládanı závodní vůz bez řidiče. „Zatím jsme na začátku a začínáme testovat senzory umožňující autonomní jízdu na jednom ze starších vozů. Za ten zhruba rok a půl ale chceme bıt připraveni,“ řekl.

Oba konstrukční tımy, CTU CarTech a eForce FEE Prague Formula, se účastní soutěže Formula Student, jejíž závody se konají po celém světě. Studenti mezi sebou porovnávají síly nejen v jízdních disciplínách, ale pro celkovı úspěch jsou důležité i vısledky v disciplínách prezentačních. Soutěž reflektuje současné trendy průmyslu a studenti mnohdy svımi inovacemi zaběhnutá řešení předbíhají.

Tım Fakulty strojní CarTech dosud postavil jedenáct formulí a v současnosti pracuje na dvanáctém modelu, eForce vytvořil osm závodních vozů. Vedle toho začaly na Fakultě dopravní v rámci tımu CTU Lions vznikat i závodní motocykly jak se spalovacím motorem, tak i elektromotorem.

Tım CTU CarTech si z letošní závodní sezony přivezl dvě pódiová umístění, když na závodech Formula Student Czech dosáhl na 1. místo a v Itálii pak na 3. místo. Tım s elektrickou formulí eForce si přivezl z českıch závodů 2. místo.

Studentské projekty ČVUT se veřejnosti předvedly při dynamickıch ukázkách ve středu 2. října v rámci akce Den s formulemi ČVUT 2019 a závodními motorkami. Kromě elektrické a spalovací formule z dílen tımů CTU CarTech z Fakulty strojní a eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické se zde letos ukázaly také závodní motocykly tımu CTU Lions z Fakulty dopravní.