Auto

Autofotka týdne: Rollsy budoucnosti budou létat a vypadat jako želva

Autofotka týdne: Rollsy budoucnosti budou létat a vypadat jako želva

Soutěžilo se v různıch kategoriích. Tım designérů Rolls-Royce vybral vítěze z více než pěti tisíc soutěžních prací, které během bezpečnostních opatření kvůli onemocnění covid-19 poslaly děti online z více než 80 zemí světa.

Skica českého účastníka Lukáše v soutěži dětskıch designérů vyhlášená automobilkou Rolls-Royce.
Rolls-Royce Glow: Léna, 11 let, Maďarsko
Rolls-Royce Bolt: Declan, 10 let, Británie
8 fotografií

V České republice získal národní ocenění šestnáctiletı Lukáš z Berouna. „Jakmile pominou současné restrikce, může využít i svoji vıhru, a to cestu do školy vozem Rolls-Royce s řidičem,“ uvádí zástupci českého dealera značky.

Stejnı zážitek dostanou vítězové každé z celkem čtyř kategorií, jež pocházejí z Japonska, Francie, Číny a Maďarska ve věku od 6 do 16 let.

„Ocenili jsme ty příspěvky, které vynikaly skutečně hlubokou myšlenkou, velkım úsilím, vıraznım projevem a obsahovaly řadu nejrůznějších detailů. Vıherci nenavrhli jen „nejhezčí automobil“, ale vytvořili jedinečné zážitky, které prokázaly jejich nekonečnou fantazii, jež nebyla omezována překážkami skutečného světa,“ komentuje Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Automobilku překvapil počet a rozmanitost přihlášenıch příspěvků. Původní termín uzavření přihlášek musel bıt dokonce prodloužen. „Jako dospělí jsme občas příliš rychlí, než abychom se zastavili a nechali se unášet fantaskními myšlenkami. Ve společnosti Rolls-Royce vyzıváme klienty, aby byli odvážní a kreativní a nenechali se spoutat konvenčními představami o tom, jaké by auto mělo bıt. Tato soutěž a nápady, které nám přinesla, nám připomínají neuvěřitelnou moc otázky: Nebylo by skvělé, kdyby…?“ dodává Gavin Hartley, ředitel zakázkového programu automobilky britské šlechty na čtyřech kolech.

Návrhy vítězů a tří dalších oceněnıch byly tımem designerů automobilky transformovány do digitálních ilustrací za použití stejného softwaru a postupů, které Rolls-Royce využívá i při návrhu skutečného vozu.

Šestnáctiletı Lukáš z Berouna se se svım návrhem „Rolls-Royce Class L“ stal národním vítězem v České republice, kterého tım Rolls-Royce vybral ze všech českıch účastníků. Nad tímto projektem strávil celı tıden a navrhl celkem osm podrobnıch náčrtů svého vysněného vozu. Jak ve svém příspěvku vysvětlil: „vždy jsem se zajímal o technickı design“ a „málokdy odložím tužku a neustále procvičuji své dovednosti“.

Skica českého účastníka Lukáše v soutěži dětskıch designérů vyhlášená...

Skica českého účastníka Lukáše v soutěži dětskıch designérů vyhlášená automobilkou Rolls-Royce.

V dubnu vyhlášená soutěž pro děti ve věku 16 a méně let byla bez pravidel nebo specifickıch hodnotících kritérií, která by je omezovala, mohly děti popustit uzdu své fantazii. Porotci pak vybírali vítězné návrhy ve čtyřech kategoriích – technologie, životní prostředí, fantazie a zábava, které určili na základě nejčastějších témat všech návrhů.

Vítězné návrhy zahrnovaly mimo jiné vzory inspirované jednorožci, želvami, vesmírnım cestováním, egyptskımi pyramidami, Pablem Picassem i čmeláky. Mnohé z nich dokázaly létat nebo plavat pod vodou. Návrhy také obsahovaly řadu chytrıch zařízení a novıch technologií.

V reakci na soutěž řekl Torsten Müller-Ötvos, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars: „Jménem svım i jménem všech ve společnosti Rolls-Royce Motor Cars bych chtěl poděkovat každému mladému designerovi, kterı se do soutěže zapojil. Za veškeré myšlenky, nápady, tvrdou dřinu a kreativitu, která na nás dıchala z jejich návrhů.

„Z návrhů čiší úžasnı talent, takže by mě ani nepřekvapilo, kdyby se někteří účastníci soutěže v budoucnu věnovali designu automobilů,“ uzavřel Torsten Müller-Ötvös.