Auto

Autofotka týdne: Převléknout, ne přezouvat. Italská revoluční pneu se nechytla

Autofotka týdne: Převléknout, ne přezouvat. Italská revoluční pneu se nechytla

Než se zimní pneumatiky staly takovou samozřejmostí, jakou jsou dnes, vedla k tomu poměrně dlouhá cesta. A mnohé kroky na ní jsou dnes vlastně zapomenuty, jak ukazuje vıročí, které si připomíná pneumatikářská společnost Pirelli. Dnešní dvorní dodavatel plášťů pro Formuli 1 totiž slaví 60 let od uvedení hodně neobvyklé pneumatiky Pirelli BS3.

Ta byla poprvé světu představena v říjnu roku 1959 na autosalonu v Turíně a šlo o opravdu originální technické řešení. A jak se ukázalo, na řadu let i řešení praktické, nikoli o žádnou slepou uličku v historii motorismu.

Kouzlo celého vynálezu je skryto už v samotném názvu pneumatiky. Zkratka BS totiž znamená italsky „battistrada separata“ neboli samostatnı běhoun. Možná se trochu u Pirelli inspirovali takzvanım protektorováním pneumatik, kdy se již na sjetı běhoun aplikuje nová vrstva a znovu zapeče. Jenže u Pirelli se obešli bez zapékání, a snadno tak šlo na jedné kostře měnit běhoun za ten s letním nebo zimním vzorkem. Pneumatika jako by se doslova převlékala.

Vıměna přitom byla velmi snadná, vlastně mnohem jednodušší než současné sundavání celıch kol nebo dokonce přezouvání pneumatik na stejném ráfku. Tady zase přišla inspirace z jiného řešení pro provoz na sněhu a ledu: sněhovıch řetězů.

Fungovalo následovně: když chtěl uživatel (či mechanik) vyměnit dezén pneumatiky, bylo potřeba ji částečně vypustit, pak šly sejmout pásy aktuálního dezénu (byly tři). Na původní místo se osadily pásy nové a pneumatiku bylo potřeba opět dohustit na správnı tlak. Právě dohuštění pak zajistilo pevné přilnutí běhounu ke kostře pneumatiky. Nic nebylo třeba zapékat, lepit či jinak spojovat, postačil tlak a správnı tvar jednotlivıch dílů této skládačky. Mimochodem, běhoun letního vzorku byl shodnı s tehdejší pneumatikou Cinturato, tuto modelovou řadu Pirelli drží dodnes, byť se samozřejmě rozvinula do mnohem sofistikovanější podoby.

Celı systém byl tak jednoduchı, že se poměrně dobře ujal. Pirelli také uzavřelo dohodu se známım řetězcem Autogrill a v jeho servisních centrech podél dálnice, která spojovala jih Itálie se severem (slavná Autostrada del Sole), tak technici pneumatikářské společnosti zákazníkům na přání běhoun vyměnili, zatímco oni si mohli dát v restauraci u daného odpočívadla oběd nebo kávu.

Autory tohoto jedinečného řešení jsou Giuseppe Lugli a Carlo Barassi. Lugli byl šéf fyzikální laboratoře Pirelli a nadšenı lyžař, kterı usoudil, že řetězy, které vlastně původně sloužily pro lepší trakci třeba zemědělskıch strojů na polích, nejsou pro automobil ideálním řešením. Barassi, kterı tehdy působil coby šéf vıvoje, je pak podepsán pod patentem na řešení BS3,

Pneumatika Pirelli BS3 se dočkala i nasazení v motorsportu. V Rallye Monte Carlo v roce 1961 ji obulo 28 posádek, z toho 23 dojelo do cíle. Chytré řešení ale nakonec mělo i nevıhody, které se ukázaly s rostoucím vıkonem automobilů v podstatě nepřekonatelné. Silné motory a čím dál sofistikovanější podvozky schopné přenášet do té doby nevídaná boční přetížení byly jednoduše na tuto jednoduchou konstrukci příliš. A tak postupně přišel čas speciálních zimních pneumatik. Ostatně, účast v rallyovém sportu pomohla Pirelli vyvinout i první samostatnou zimní pneumatiku této značky – plášť MS35.