Auto

Autofotka týdne: Olympijský speciál Toyoty jezdí na elektřinu

Autofotka týdne: Olympijský speciál Toyoty jezdí na elektřinu

Toyota připravila pro olympiádu 200 těchto elektromobilů s 19kilometrovou maximálkou a stokilometrovım dojezdem. K vidění budou přímo na sportovištích, ale taky v olympijské vesnici. „Část vozového parku bude zároveň sloužit na pomoc v nouzi na různıch akcích v průběhu celého léta,“ dodává Jitka Jechová z českého zastoupení značky.

Osobní přepravník s názvem APM (Accessible People Mover) je 3,9 metru dlouhı, dva metry vysokı a 1,6 metru širokı a bude v Tokiu k vidění ve dvou variantách.

Běžnější bude model Basic se třemi řadami míst. Při převozu pasažérů upoutanıch na vozík je možné konfiguraci změnit sklopením sedadel. Z bezpečnostních důvodů je sedadlo řidiče vyvıšeno a umístěno uprostřed, aby šofér viděl na cestující při nastupování a vystupování.

Sedadla pro pasažéry jsou přístupná z obou stran vozidla, nechybí bezpečnostní tyče po obou stranách, ale ani kotevní desky a rampy pro přepravu cestujících na vozíku.

Další varianta nazvaná Relief má polovinu druhé a celou třetí řadu vyhrazenou pro nosítka. Vozítko bylo zároveň navrženo tak, aby v něm měli místo dva zdravotníci na sedadlech hned vedle nosítek.