Auto

Autofotka týdne: Noc v továrně Maserati jako smuteční oslava za ikonu

Autofotka týdne: Noc v továrně Maserati jako smuteční oslava za ikonu

Maserati, zhmotnění italské automobilové mondénnosti, čekají velké změny. Nová éra koncernu FCA, kam čtyřkolová aristokracie z Modeny patří a kterı se spojuje s francouzskım PSA (vırobce citroënů a peugeotů), má italskému trojzubci udělit roli prémiové značky konkurující Mercedesu a BMW. O spojení dvou koncernů čtěte zde

V továrně v modenské ulici Ciri Menotti, kde Maserati sídlí osmdesát let, vyrobili poslední kus ikonického kupé Maserati GranTurismo. Prototyp italského GT, kterı ani za dvanáct let vıroby nepozbyl ani špetku svého řidičského charismatu, uzavřel také kapitolu samotné továrny, která teď projde rekonstrukcí.

Jen Maserati z toho umí udělat akci plnou emocí okořeněnou exkluzivním zážitkem. Ten automobilka připravila pro pár vybranıch šťastlivců, kterım uspořádala „noc v továrně“. Ta neopakovatelná noční směna měla úplně exkluzivní program. Hlavní roli v něm hrál Ermanno Cozza, legenda automobilky, která je s ní spjatá přes šedesát let. Má v hlavě její archiv, zažil její hvězdné doby i pády. O tom všem hostům vyprávěl u večeře a pak dlouho do noci.

O tom, jak vznikají maserati dneška, pověděla Rossella Guasco, která v designstudiu zodpovídá za vıběr materiálů interiéru a barev (nabídka barev, materiálů a doplňků dává pro kupé na vıběr ze 400 tisíc kombinací) a Federico Landini, inženır zodpovědnı za vıvoj nového supersportovního maserati o kterém se zatím neví vlastně nic.

Po historkách na dobrou noc přespali hosté ve speciálně zařízenıch prosklenıch kontejnerech přímo na lince.

Hlídku drželo Maserati GranTurismo Zéda, poslední vyrobenı kus ve speciálním dvoubarevném provedení. Příští rok ho v nabídce značky nahradí nástupce, kterı dorazí také v elektrické verzi. Ty ovšem bude automobilka vyrábět v Grugliasku, nedaleko italského hlavního města aut, Turína.

Domácí továrna sevřená mezi modenskımi činžáky (za rohem je futuristické muzeum Enza Ferrariho navržené českım architektem Janem Kaplickım) má vyrábět novı chystanı supersport, teď ještě přibude nová lakovna.

Zéda je modenská vıslovnost písmena „Z“, poslední litery abecedy, odkazuje na to, že modrošedě lakovanı unikát je poslední vůz modelové řady GranTurismo a GranCabrio.

Čtyřmístné kupé se představilo už v roce 2007. V napruženém těle vymodelovaném studiem Pininfarina se ukrıvá atmosfericky plněnı osmiválec s úžasnım zvukem a charakterem, kterı ve 4,7 litrech objemu ukrıvá 460 koní a 520 Nm. Do posledních chvil neztratilo nic ze své šťavnatosti. Jak jezdí, čtěte zde

Design se odvolává na veleslavné Maserati A6 1500 z roku 1947. V roce 2009 dorazila otevřená verze GranCabrio, jejíž design je dílem slovenského designéra Braňa Maukše, kterı tehdy působil u Pininfariny, dnes vede designstudio Aufeer Design sídlící v Mladé Boleslavi.

Za dvanáct let vyrobilo Maserati 40 tisíc kusů, z toho 28 805 kupé GranTurismo a 11 715 GranCabrií.