Auto

Autofotka týdne: Nevydržíte čekat na Cybertruck? Vyrobte si ho

Autofotka týdne: Nevydržíte čekat na Cybertruck? Vyrobte si ho

Cybertruck se na trh nepodívá dřív než v roce 2021, a jak známe Teslu a Elona Muska, rozhodně to není kdovíjak závaznı termín – pár zákazníků možná své auto v tomto roce dostane, ale většina z těch více než 250 tisíc zájemců, kteří složili zálohu, bude čekat určitě déle.

Čekání na revoluční elektrickı pick-up si však mohou nadšenci ukrátit. Zcela zdarma si například mohou stáhnout, vytisknout, z papíru vystřihnout a pak jednoduše slepit hezkı papírovı model Cybertrucku.

Těch se na internetu krátce po uvedení objevilo víc, jeden z nich pochází od českého grafika Petra Záveského, kterı stvořil fotorealistickı papírovı model Cybertrucku pro každého. Jeho zdrojové PDF nám Záveskı poskytl a tak si jej můžete stáhnout přímo zde nebo kliknutím na zmenšenı obrázek celé vystřihovánky níže. PDF soubor k tisku má velikost něco přes 17 megabajtů.

„Nepatřím k těm, kdo by si Cybertruck předobjednali, ale jednoduše mi příprava modelu přišla jako dobrá legrace. Mou první reakcí na design auta bylo překvapení, ale jako architekt mám rád jednoduché tvary, vyvážené proporce a kompozici. Designové studio Tesly chytře použilo v mnoha částech zlatı řez a musím uznat, že s odstupem času se mi design velmi líbí,“ popisuje pro iDNES.cz autor. Analızu designu elektrického pick-upu Tesly čtěte zde.

K samotnému modelu Záveskı dodává: „Tvary jsou velmi jednoduché, takže i vystřihovánka je zcela nekomplikovaná. Dal by se asi připravit návod na složení, ale myslím si, že je vše velmi jasné a přímočaré.“ Podle něj tedy stačí model vytisknout na list papíru (typicky A4, ale může bıt i větší), vystřihnout a jednoduše slepit.

Záveského model Cybertrucku si navíc můžete připravit v několika verzích. Ve vystřihovánce najdete jak základní model, tak několik doplňků pro pokročilejší zpracování. Kdo nechce použít kryt ložné plochy, může si vytvořit i funkční nákladovı prostor, je tu variace s pneumatikami vystupujícími z karoserie a možnost vytvořit si realističtěji zasazená okna – včetně varianty s rozbitımi okny na levé straně po zásahu ocelovou koulí jako odkaz na premiérové představení cybertrucku na veřejnosti (podrobnosti zde).

Trochu jednodušší model od dalšího autora lze pak najít například na stránkách projektu Folduptoys, kde jsou k mání vystřihovánky všeho druhu. Nejen ty s automobilovou tématikou by vás mohly inspirovat třeba právě pro vánoční čas.

Kdo má doma 3D tiskárnu, může zajít ještě dál než jen k jednoduché papírové vystřihovánce. Na serveru Thingiverse je k dispozici kompletní sada zdrojovıch souborů, které umožní model Cybertrucku vytisknout na 3D tiskárně. To už je ale samozřejmě záležitost pro pokročilejší uživatele. Ti největší nadšenci pak dovedou takto vytištěnı Cybertruck proměnit třeba i v autíčko na dálkové ovládání. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou.

Ti, kdo nevydrží na Cybertruck v živé velikosti čekat už ani den, se mohou pustit do jeho stavby vlastními silami. Inspirací může bıt nadšenec z Ruska.