Auto

Autofotka týdne: Maskované supermaserati vzdává hold závodní legendě

Autofotka týdne: Maskované supermaserati vzdává hold závodní legendě

Novı supersport Maserati MC20 vzdá hold siru Stirlingu Mossovi. Tento král automobilovıch závodů zemřel 12. dubna ve věku 90 let.

„Design prototypu vychází z ikonického jednosedadlového vozu Maserati Eldorado, kterı sám Stirling Moss řídil při svém debutu v Monze v roce 1958 na závodě Trofeo dei due Mondi,“ popisuje Maria Conti, vedoucí komunikace italské značky.

Prototyp Maserati MC20 vzdává hold slavnému závodníkovi, siru Stirlingu Mossovi.
Prototyp Maserati MC20 vzdává hold slavnému závodníkovi, siru Stirlingu Mossovi.
Prototyp Maserati MC20 vzdává hold slavnému závodníkovi, siru Stirlingu Mossovi.
10 fotografií

Představením prototypu MC20 věnovaného siru Stirlingu Mossovi chce značka vzdát hold jednomu z největších závodníků, kterı se zapsal do nejvıznamnějších příběhů světového motosportu.

Britskı pilot, kterı i přes hvězdnou kariéru nikdy nedosáhl na titul mistra světa, je se značkou z Modeny těsně spjatı, usedal za volant speciálů Tipo 60 Birdcage, Tipo 61 a 300 S.

„Není náhoda, že jsme se rozhodli vzdát siru Stirlingovi čest právě prototypem MC20. Prostřednictvím tohoto modelu chce značka s trojzubcem v logu zdůraznit své sportovní poslání a vrátit se na vedoucí pozici závodních okruhů s dalším vıjimečnım vozem,“ vysvětluje Maria Conti.

Monackou Grand Prix vyhrál Moss 13. května 1956 za volantem Maserati 250F. „Mezi trofejemi tohoto šampióna skutečně vyniká. Jeho tehdejší vítězství je úžasné tím, že Moss v závodě vedl od prvního až do posledního ze 100 kol tohoto náročného klikatícího se monackého okruhu. Triumfální den značky Maserati završil francouzskı řidič Jean Behra, kterı se – taktéž ve voze 250F – umístil třetí,“ popisuje Maria Conti.

Moss během 66 velkıch cen Formule 1 nasbíral 16 vítězství a je jedním z nejúspěšnějších řidičů, kterı ovšem nikdy nezískal titul mistra světa. Přezdívalo „král bez koruny“, jeho příběh čtěte zde.

Maserati Eldorado

Speciál, kterı Stirling Moss představil před víc než 60 lety na závodní trati v Monze, byl vůbec první evropskı monopost vyvedenı v barvách sponzora. Uměl uhánět až 350kilometrovou rychlostí.

Moss také představil publiku slavné Eldorado. Příběh Maserati s nanukem, které toho moc nevyhrálo, bylo však první, čtěte zde.

Představení modelu MC20 je pro modenskou značku vıznamnou událostí nejen vzhledem k návratu na závodní okruhy, ale také proto, že se bude jednat o první vůz s novım motorem stoprocentně navrženım, vyvinutım a vyrobenım samotnou značkou Maserati. Doteď používala motory Ferrari nebo VM Motori (v dieselovıch modelech).

Rozbor jména MC20 je jednoduchı: MC znamená Maserati Corse a dvacítka odkazuje na letošní rok 2020, kterım odstartuje nová éra značky s trojzubcem na přídi. Prvním závodním vozem značky ozdobenım tímto Neptunovım nářadím byl speciál Tipo 26, to bylo v roce 1926.

MC20 má bıt duchovním pokračovatelem bájného speciálu MC12, představeného v roce 2004, kterı vrátil značku na závodní tratě po 37 letech a zaznamenal vítězství ve 22 závodech (včetně tří vítězství ve čtyřiadvacetihodinovkách ve Spa). Maserati MC12 je i v Česku, více o něm čtěte zde.