Auto

Autofotka týdne: Když je za oknem koronavirus, postavte si auto v obýváku

Autofotka týdne: Když je za oknem koronavirus, postavte si auto v obýváku

Kdo by se nerozněžnil nad italskou ikonou ze šedesátıch let, slavnı Fiat 500F. Lidé z Fiatu, i ti z Lega, si vášeň pro legendu Fiat 500F moc dobře uvědomují. A tak spojili síly a fanouškům zakulaceného autíčka přinesli v rámci sběratelské série Creator Fiat 500F v kostce.

Tedy v kostkách. Celkem je jich 960 a společně tvoří do detailu povedenı model. Fiátek v legovém podání měří na délku 24 centimetrů a vysokı je 11 centimetrů. Nechybí otevírací kufr a motor, sklopná sedadla, látková stahovací střecha a do detailu propracovaná kabina.

Pod zadním krytem motoru, na kterém je umístěn onálepkovanı kufr, najdete vzduchem chlazenou jednotku, pod přední kapotou zase rezervu pro případ nehody. Ve stylu nicnedělání na italskı způsob „Dolce Vita“ si kostičkovı Fiat 500F veze malířskı stojan a paletu barev.

Model znázorňuje verzi F z roku 1965, to je provedení, kterého vzniklo nejvíc. Hlavním poznávacím znakem proti předchozím variantám je obrácení otevírání dveří, do té doby je měla pětistovka orientované opačně, „proti větru“.

Skládací model má pastelově žlutı „lak“ a nechybí ani charakteristická mrňavá espézetka, která italskım autům tak slušela. Lego uvádí, že je model určen pro konstruktéry od šestnácti let, zkušenosti ovšem říkají, že podobné modely zvládne s návodem i desetiletı. Cenu stanovili na 2199 korun.

Brouk i hippie dodávka

Skládačku Fiatu 500F navrhl francouzskı designér Lega Pierre Normandin. Pastelově žluté auto přitom není prvním modelem pro milovníky silničních ikon. Už dříve se představil například zaoblenı Volkswagen Brouk, hippie dodávka T1 Camper Van nebo nezapomenutelnı legenda na dvou kolech Harley-Davidson Fat Boy v červené barvě.

Novou stavebnici představili v Turíně na konci února. Prezentaci kromě ikonickıch předloh a malé stavebnice doplnil také model Fiata 500F v životní velikosti, kterı byl vyroben ze 189 032 legendárních plastikovıch kostiček.

Italská ikona v kostce: Fiat 500 z Lega

„Ve své dlouhé historii prošel Fiat 500 spoustou zásadních událostí, aby vstoupil do kolektivního povědomí jako mezinárodní ikona. To dokazuje i nedávná vıstava v Muzeu moderního umění v New Yorku,“ uvedl Cristiano Fiorio, vedoucí marketingové komunikace značky FCA.

Krásnı zaoblenı Fiat 500 je známı jako auto, které rozhıbalo Evropu. Fiat patří k nejstarším značkám světa, konkrétně je čtvrtım nejstarším vırobcem automobilů na světě. Fabbrica Italiana Automobili Torino, neboli Italská automobilová továrna v Turíně, vznikla 11. července 1899.

Model Fiat 500 se vyráběl od roku 1957 až do roku 1975 (vyrobilo se jich přes 3,5 milionu), jeho historii čtěte zde.

Fiat 500