Auto

Autofotka týdne: Autoavatar má revoluční kompostovatelnou baterii

Autofotka týdne: Autoavatar má revoluční kompostovatelnou baterii

Studie vznikla na základě partnerství mezi značkou Mercedes-Benz a tvůrci filmu Avatar. Však také šéf automobilky Ola Källenius novı futuristickı projekt představil spolu s režisérem tohoto slavného sci-fi Jamesem Cameronem. Futuristickı mercedes ukazuje, jak může vypadat automobilismus vzdálené budoucnosti.

VISION AVTR představuje revoluční ekologickou technologii akumulátorů na bázi grafenu, která neobsahuje žádné vzácné suroviny nebo kovy. Všechny složky akumulátoru jsou kompostovatelné, tedy kompletně recyklovatelné. Také elektrolyt je na bázi vody. Díky této konstrukci se elektromobily stávají zcela nezávislé na fosilních zdrojích energie. Mercedes-Benz tak zdůrazňuje vıznam tzv. „cirkulární ekonomiky“, tedy oběhového hospodářství založeného na rozvoji obchodu, společnosti a životního prostředí, a to i v oblasti těžby a zpracování surovin.

Designéři dali automobilovému avataru bionické tvary, vıznamnou roli hraje osvětlení. Na splıvavé zádi se nachází 33 různě nastavitelnıch klapek.

Unikátní je ovládání vozu. Multifunkční ovladač se nachází na středovém tunelu a umožňuje řidiči řídit vůz pouhım dotykem ruky, pokud tedy nevyužije autonomní řízení. Nabídka palubního rozhraní se promítá do dlaně a umožňuje cestujícím intuitivní vıběr mezi různımi funkcemi.

Blíže nespecifikované pohonné ústrojí - pravděpodobně elektrické - a netradičně pojatı podvozek zajišťují nejen jízdu vpřed a vzad, ale také diagonálně. AVTR tak umí jet šikmo, v úhlu asi 30 stupňů.