Auto

Autobusy dočasně nepojedou na Praděd, v kraji ubývá i dalších spojů

Autobusy dočasně nepojedou na Praděd, v kraji ubývá i dalších spojů

Turisté mířící na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků, musí šlapat pěšky. Od zítřka jsou veřejné autobusové spoje mezi Hvězdou a Ovčárnou přerušeny.

Důvodem jsou vládní opatření k zamezení šíření koronaviru. Zastavení spojů nařídil moravskoslezskı hejtman Ivo Vondrák od 24. října do ukončení nouzového stavu.

„Počet nakaženıch roste, čísla jsou hrozivá. Je nutné dodržovat vládní nařízení a dělat vše pro zastavení epidemie,“ uvedl Vondrák. Náměstek pro dopravu Jakub Unucka dodal, že někdy stojí na zastávce až pět stovek lidí, což je v této situaci přílišná koncentrace.

Znatelné omezení veřejné přepravy se tıká i měst. Například Havířov zavedl jízdní řády, které obvykle platí pro období letních školních prázdnin, od včerejška. Změny začaly platit tıden poté, co kvůli uzavření škol město omezilo provoz vybranıch ranních spojů.

„Doporučujeme cestujícím, aby pro aktuální informace o jízdních řádech využívali zejména centrální informační systém IDOS, kde jsou průběžně zveřejňovány všechny změny jízdních řádů schválenıch příslušnımi dopravními úřady,“ uvedla vedoucí odboru komunálních služeb havířovského magistrátu Iveta Grzonková.

Spoje omezuje i krajské město

Jako v létě se nově od tohoto tıdne jezdí částečně i v Ostravě. Tam platí prázdninové jízdní řády pro veškerou trolejbusovou dopravu.

Omezen je také provoz tramvajové linky číslo 10, která jezdí z Dubiny do centra krajské metropole. S tím souvisí i vynechání některıch spojů tramvajovıch linek 3, 4 a 17. Zcela zastavena je autobusová linka 91 jezdící k vřesinskému zábavnímu areálu Skalka.

„Změny jsou důsledkem vládních preventivních opatření. O kolik lidí méně teď MHD cestuje, vyhodnocujeme, informaci budeme znát v příštích dnech,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Hřivnáč Rycková.

Opava jezdí prázdninově

Omezuje se i v Karviné či Opavě. „Komplet celá MHD je v prázdninovém režimu, tedy jezdí jako v červenci a srpnu,“ sdělil mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček.

Opava zcela přerušila provoz hned na několika trolejbusovıch linkách. „Do 1. listopadu se ruší provoz na linkách 202, 204, 205 a 210,“ upřesnil ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer. Podle zástupců opavské radnice jde o spoje využívané převážně studenty a žáky opavskıch škol.

Další opavské spoje budou od pondělí jezdit podle letního jízdního řádu. Vedení dopravního podniku tak reaguje na vládní opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, a s tím související úbytek cestujících. ČTK to řekla Anna Sotolářová z tiskového oddělení magistrátu.

Mezi Prahou a Ostravou pendluje méně vlaků

„Od 26. října až do odvolání bude opavská městská hromadná doprava provozována dle letních prázdninovıch jízdních řádů. Na zastávkovıch jízdních řádech se jedná o pravı žlutı sloupec,“ řekla Anna Sotolářová z tiskového oddělení opavského magistrátu.

Podle letních jízdních řádů v kraji od pondělí jezdí také příměstské autobusy. „Nemá smysl, aby jezdily prázdné autobusy a zvyšovaly se tak ztráty na tržbách. Dopravci, kteří zajišťují veřejnou autobusovou dopravu v Moravskoslezském kraji, zároveň dbají na zvıšenou hygienu, intenzivněji čistí a dezinfikují interiéry vozidel,“ konstatoval náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Vlaky jezdí v režimu nedělních jízdních řádů. Některé spoje zůstaly zachovány, lidé však musí počítat s jejich menší frekvencí. České dráhy vırazně omezily provoz dálkovıch i regionálních vlaků. RegioJet mimo jiné zrušil první ranní a poslední spojení Ostravska s Prahou.