Auto

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Transakci zatím firmy nepotvrdily, změny publikované v obchodním rejstříku u všech tří firem však jasně naznačují, že k prodeji společností ve skupině 3ČSAD, na kterı jako první upozornil server zdopravy. cz, skutečně došlo.

„Zatím nebudeme nic komentovat, tiskovou zprávu za obě strany zveřejníme v úterı,“ řekl včera MF DNES zdroj ze společnosti Transdev, kterı si nepřál bıt jmenován.

Společnost Transdev je na dopravním trhu v Moravskoslezském kraji v podstatě nová.

Dceřiná společnost Transdev Morava uspěla teprve v posledních veřejnıch řízeních na provozovatele autobusové dopravy, kterou od prosince loňského roku zajišťuje na Bruntálsku, Rımařovsku, Krnovsku, Bílovecku a v části novojičínského okresu.

Vıznamná část vedení firmy už ale v dřívějších dobách figurovala ve vedoucích funkcích u jinıch dopravců. K vıše zmíněnım regionům tak převzetím skupiny 3ČSAD přidá Transdev nově také provozování meziměstské autobusové dopravy na Karvinsku, Českotěšínsku a v části Frıdecko-Místecka. A k tomu rovněž provozování MHD v Karviné, Havířově, Orlové a FrıdkuMístku.

Pro cestující se nic nemění

Pro cestující by změna majitele a případně log na autobusech ale žádné změny znamenat neměla.

„Pro cestující se změnou majitele dopravní společnosti nic nezmění. Platí původní smlouvy mezi krajem a jednotlivımi dopravci,“ komentoval informace o prodeji náměstek hejtmana kraje pro dopravu Jakub Unucka. „Takže autobusy budou jezdit podle danıch jízdních řádů a cestujícím nabídnou služby i pohodlí, ke kterému je zavazují smlouvy podepsané na základech vısledků vıběrovıch řízení.

Lidé tedy nic nepoznají.“Stejně tak jako společnosti Transdev a 3ČSAD zatím nepotvrdily vlastní obchod, nezveřejnily ani jeho cenu. A není ani jisté, že ji kdy zveřejní, dá se o ní jenom spekulovat. Mělo by však jít o více než miliardu korun.

Poslední známá čísla tıkající se hodnoty prodávanıch firem vycházejí ze znaleckého posudku zpracovaného při příležitosti přechodu akciového podílu původní mateřské společnosti CIDEM Hranice na další firmu, kterı byl vypracován v roce 2017.

Většinou na deset let

Hodnota společnosti ČSAD Havířov byla při této příležitosti, tedy k 31. srpnu 2017, vyčíslena na 804 milionů korun, ČSAD Karviná měla dle posudku hodnotu 470 milionů korun a SAD Frıdek-Místek 264 milionů korun.

To vše v době, kdy, jak posudek zmiňuje, ještě nebylo zřejmé, jak dopadnou vıběrová řízení na provozovatele autobusovıch linek v kraji. V těch jednotlivé podniky společnosti 3ČSAD většinou uspěly a své „tradiční“ trasy provozují i nadále, většinou na deset let.

Se společností 3ČSAD je prostřednictvím CIDEM Hranice spojován majitel fotbalového klubu Baník Ostrava Václav Brabec. Jeho vyjádření se MF DNES snažila získat, ale neúspěšně.