Auto

Autem roku 2020 je v Česku poprvé BMW. Škoda Kamiq skončila třetí

Autem roku 2020 je v Česku poprvé BMW. Škoda Kamiq skončila třetí

Experti z řad novinářů udělili titul Auto roku poprvé značce BMW, a to sportovnímu sedanu BMW řady 3. Českı favorit, crossover Škoda Kamiq, skončil až třetí, předběhl ho vůz Mazda CX 30.

Bavorák tak spolu s loňskım vítězem Fordem Focus definitivně ukončil několikaletou nadvládu Škody v české anketě, kdy v roce 2015 zvítězila Fabia, v roce 2016 Superb, v roce 2017 prvenství získal Kodiaq a předloni Karoq. Loni Škoda svého kandidáta v anketě neměla.

Sedan BMW 3 byl jednou z největších novinek pařížského autosalonu roku 2018, do prodeje šel na jaře loňského roku. Pro mnichovskou automobilku je BMW řady 3 nejdůležitějším modelem. Více o BMW řady 3 si přečtěte zde.

BMW řady 3 se vyrábí více než 40 let. Sedan nepředstavuje pouze jádro modelové řady, kterého se celosvětové prodalo více než 15 milionů kusů, ale je také základním stavebním kamenem značky BMW.

Když bylo v roce 1975 poprvé představeno, současně se zrodil novı druh automobilu, takzvanı sportovní sedan. Během šesti modelovıch řad se BMW řady 3 stalo nejprodávanějším prémiovım vozem na světě, razilo cestu vysoce vıkonnım pohonnım jednotkám a podvozkům a získalo pověst průkopníka v oblasti technologickıch inovací v segmentu střední třídy.

Loňskım vítězem ankety byl Ford Focus. Vedle hlavního vítěze pro rok 2020 hlasovali novinářští experti také v kategorii Ekologické auto roku. Tím se stal elektromobil Audi e-tron. Test elektromobilu čtěte zde. Technickou inovací roku se stal motor Skyacitve-X od Mazdy.

Vısledky ankety Auto roku 2020
1.BMW řady 3
2.Mazda CX 30
3.Škoda Kamiq
4.Kia XCeed
5.Peugeot 208
6.Suzuki Jimny

V hlasování veřejnosti na webu Auto roku bylo odevzdáno 46 tisíc hlasů. V kategorii malıch a mini vozů dostal nejvíc hlasů Peugeot 208, v nižší střední a střední třídě vyhrála Škoda Scala, mezi luxusními vozy vyhrálo Volvo S60/V60.

Nejoblíbenějším malım crossoverem je Škoda Kamiq, mezi středními crossovery a SUV je vítězem Subaru Forester a nejoblíbenějším velkım SUV je BMW X7. Mezi sportovními vozy zvítězil Hyundai i30 Fastback N a nejoblíbenějším pick-upem je Ford Ranger Raptor.